Zaniedbywanie miarodajności

przez | 7 czerwca 2011

Zaniedbywanie miarodajności jest błędem logicznym polegającym na podejmowaniu decyzji w oparciu o dane, które nic nie znaczą i pomijaniu danych, które są istotne ? w szczególności gdy dane statystyczne na temat miarodajności tych danych są dostępne.

W eksperymentach polegających na szacowaniu wyników hipotetycznych uczniów, badani często mają tendencję do ignorowania danych o rozkładach ocen, jeśli otrzymają jakiekolwiek informacje szczegółowe o tych uczniach ? nawet jeśli te informacje nie mają żadnego związku z wynikami szkolnymi.

Podobne badania były używane jako podstawa kwestionowania sensowności rozmów kwalifikacyjnych przy przyjmowaniu na uczelnie w Stanach Zjednoczonych. Dane statystyczne wskazują, że wyniki takich rozmów mają się nijak do przyszłych wyników w nauce tych studentów. Podobnie, niektórzy ekonomiści pokazują, że korzystanie z funduszy inwestycyjnych do grania na giełdzie jest bezcelowe, ponieważ wyniki całej giełdy i wyniki przeciętnego jej gracza są identyczne. Tym samym losowy wybór portfolio daje równie dobre wyniki jak profesjonalne analizy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *