Ceteris paribus

przez | 20 listopada 2011

Ceteris paribus (lub caeteris paribus) to zwrot pochodzący z łaciny, oznaczający dosłownie „wszystko inne takie samo”. Na polski tłumaczy się zwykle jako „przy pozostałych warunkach równych” lub przy tych samych okolicznościach”. Użycie tego zwrotu oznacza świadome odrzucenie, w celu uproszczenia rozumowania, możliwości zajścia pewnych wydarzeń lub warunków, mogących zaburzyć związek między przesłanką a wnioskiem.

Ceteris paribus może też wyrażać przekonanie o pewnej bezwładności praw rządzących rzeczywistością: jeśli coś było prawdą przez jakiś długi czas, to jest mało prawdopodobne, że szybko przestanie obowiązywać.

W eksperymencie naukowym ceteris paribus oznacza zwykle, że naukowiec potrafi utrzymać w niezmienionym stanie wszystkie zmienne niezależne, poza jedną, wybraną do eksperymentu.

W ekonomii przy użyciu zasad równowagi podaży i popytu oraz ceteris paribus, możemy powiedzieć, że po wzroście podaży wołowiny spadnie jej cena. W tym kontekście odrzucone możliwości to między innymi spadek cen wieprzowiny i jagnięciny, rozpowszechnienie się informacji o epidemii gąbczastego zapalenia mózgu u bydła czy też gwałtowny wzrost popularności wegetarianizmu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *