Limonit

Limonit (żelaziak brunatny) to bardzo drobnoziarnista lub skrytokrystaliczna mieszanina minerałów (tlenków i wodorotlenków żelaza), kiedyś uważana za odrębny minerał. Według dzisiejszych podziałów jest to rodzaj skały. Substancja bardzo pospolita, rozpowszechniona i spotykana w miejscach występowania goethytu.

Powstaje w wyniku procesów hydrotermalnych, także w sedymentacyjnych ? zachodzących w bagnach, jeziorach i wodach morskich. Tworzy się też na podmokłych, wilgotnych łąkach pod darnią. Występuje w strefie utleniania złóż kruszców żelaza, jako spoiwo.

Na świecie limonit można spotkać w takich państwach, jak Angola, Algieria, Kongo, Kuba, Maroko, Wenezuela, Niemcy czy Hiszpania. W Polsce występuje m.in. w rejonie śląsko-krakowskim, w Górach Świętokrzyskich, na Dolnym Śląsku i ziemi lubuskiej.

Limonit służy jako kruszywo do produkcji betonu na osłony bezpieczeństwa reaktorów jądrowych, z uwagi na zawartość żelaza i wody związanej. Stosuje się go także jako surowiec do produkcji żółtych i brunatnych barwników.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *