Gniewosz plamisty

przez | 6 listopada 2010

Gniewosz plamisty to wąż, którego Polska nazwa w pełni oddaje jego charakter. Aczkolwiek nie jest jadowity, w sytuacjach zagrożenia niezwykle gwałtownie atakuje i kąsa. Cecha ta w połączeniu z plamistością powoduje, że bardzo często mylnie brany jest za żmiję zygzakowatą i jako taką zabijany.

Jest niewielkim wężem nie przekraczającym 1-go metra długości.

Przyjmuje się, że gniewosz plamisty występuje w środkowej i południowej Europie, aczkolwiek jego zasięg obejmuje również północną Hiszpanię, Kazachstan, południową Szwecję, Norwegię, a także Włochy i Grecję. W Polsce występuje na terenie całego kraju.

Jest typowym wężem ciepło- i sucholubnym. Nie spotyka się go w wilgotnych lasach ani nad brzegami zbiorników wodnych, jednak, jeśli jest taka potrzeba, dobrze pływa. Najczęściej występuje w środowiskach kamienistych i trawiastych.

Podstawowym pożywieniem gniewoszy są spotykane na terenie jego występowania jaszczurki (w Polsce: zwinka, żyworódka i padalec), a także małe węże, w tym młode własnego gatunku. Rzadziej jada płazy, małe gryzonie i pisklęta ptasie.

Gniewosz plamisty jest gatunkiem jajożyworodnym. Kopulacja ma miejsce po wybudzeniu się ze snu zimowego, w kwietniu i na początku maja. Od końca sierpnia do początku października rodzą się młode węże.

Samce przeważnie są brązowe, a samice utrzymują się w tonacji szarej. Wzdłuż grzbietu biegną dwa lub cztery pasy plam, niekiedy łączące się ze sobą. To zlewanie się plam daje czasami mylący efekt zygzaka upodobniającego do żmii zygzakowatej.

Gniewosz plamisty

Gniewosz plamisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *