Naparstnica purpurowa

przez | 22 października 2010

Kwitnie od czerwca do sierpnia, osiąga wysokość 160 cm. Duże, filcowato owłosione liście odziomkowe są jajowate, karbowane i długoogonkowe, na łodydze znajdują się liście łodygowe, im wyżej, tym mniejsze, węższe i o krótszych ogonkach. Liczne, zebrane w jednostronnym szczytowym gronie kwiaty kształtu naparstka mają 4-5 cm długości, są od zewnątrz nagie, różowe do purpurowych (rzadko białe), wewnątrz owłosione, z ciemniejszymi biało obwiedzionymi plamami.

Występowanie:Europa Zachodnia i częściowo Środkowa. W widnych lasach, na zakrzaczonych zboczach, na polanach leśnych i porębach, w zaroślach. Często uprawiana jako roślina ozdobna w ogrodach. W Polsce rzadka, dziko rośnie prawdopodobnie tylko w Karpatach.

Trucizna:głównie w liściach digitalina, digitoksyna, gitaloksyna, gitaryna, gitoksyna.

Działanie trucizny: działa na mięsień sercowy, na ośrodki pobudzenia i na wydolność układu krążenia; powoduje nasilenie oddawania moczu.

Objawy zatrucia to:żucie liści powoduje zapalenie jamy ustnej, nudności, trawiastozielone wymioty. Po przedawkowaniu preparatów wytwarzanych z naparstnicy: nudności, wymioty, biegunka; możliwe przejściowe zaburzenia widzenia i halucynacje; zaburzenia rytmu serca.

Pierwsza pomoc w przypadku zatrucia: skorzystać z pomocy lekarskiej.

Leczenie: płukanie żołądka, węgiel, środek przeczyszczający; leżenie w łóżku, środki uspokajające.
W zaburzeniach rytmu serca odtrutka swoista, tzw. Digitalis-Antidot dożylnie; po wykonaniu testów podskórnych lub spojówkowych ewentualnie także leki przeciwko zaburzeniom rytmu serca. Przeciw dusznicy bolesnej (stenokardii) nitropreparaty. W razie zagrożenia obrzękiem płuc środki wspomagające funkcjonowanie układu oddechowego i układu krążenia, pozajelitowe podawanie płynów i elektrolitów ze względu na nieprzerwane wymioty. Rokowanie poważne.

Naparstnica purpurowa

Naparstnica purpurowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *