Adire

przez | 14 stycznia 2015

Adire to tkaniny pierwotnie barwione na błękitno indygiem, które ozdabiano różnymi wzorami. Są one wykonywane w południowo-zachodniej Nigerii przede wszystkim przez kobiety Jorubów przy użyciu różnych technik barwienia oraz zdobienia.

Pierwotnie tkaniny adire farbowano na błękitno. Jednak wraz z wprowadzaniem większej palety barwników syntetycznych importowanych z Europy w XX wieku adire zaczęło nabierać nowych kolorów. Pierwsze formy adire stanowiły błękitne tło, które kontrastowało z białymi albo ciemno błękitnymi wzorami.

Biało-błękitny kontrast osiągany jest przez pozostawienia nie barwionych niczym wzorów na materiale przez różnego rodzaju maskowanie (np. zawiązywanie materiału, nakładanie wosku na miejsca niezabarwione).

Wraz z importem materiałowych koszul przez europejskich kupców zaczęto barwić różne tkaniny. Przedstawiają one zazwyczaj sceny z życia na wsi, maski oraz egzotyczne zwierzęta.

W adire zwykle nie stosuje się perspektywy, cienia i światła.

Z czasem rozpoczęto masową produkcję adire za pomocą metalowych szablonów, które wycinano z cynowych arkuszy. Jednak wpłynęło to na pogorszenie jakości.

Adire stosowane są jako ubrania, obrusy, zasłony, nakrycia, narzuty i narzuty.

Adire

Adire

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *