Antropomorfizm

przez | 7 sierpnia 2011

Antropomorfizm (stosowane jest też określenie antropomorfizacja) to zabieg językowy, polegający na nadawaniu przedmiotom, pojęciom, zjawiskom, zwierzętom itp. cech ludzkich i ludzkich motywów postępowania. Często odnosi się do wyobrażenia bogów na obraz i podobieństwo człowieka.

Przykłady:  „w nocy ochłodziło się, ale kamień był przyjaźnie nagrzany”,  „pies spojrzał na mnie z wyrzutem” itd. Istotnym jest przy tym to, że pies dalej jest psem, a kamień kamieniem.

Antropomorfizm może być świadomym zabiegiem literackim tak jak w mitologii greckiej lub przykładem zaburzeń myślenia. Występuje też w trakcie normalnego rozwoju dziecka. W popkulturze (komiksie, filmie, filmie animowanym) antropomorfizm jest często wykorzystywany, aby uwypuklić określone cechy charakteru postaci, kojarzące się z cechami charakteru zwierzęcia, którego pewne fizyczne cechy otrzymuje postać.

Granica między antropomorfizacją a personifikacją (uosobieniem) jest nieostra, oba te pojęcia bywają także uznawane za synonimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *