Perspektywa wizyty u dentysty wielu ludzi doprowadza do paniki. W przeszłości, kiedy dentyści i stomatolodzy nie dysponowali odpowiednimi technologiami, wizyty potrafiły być naprawdę bolesne i nieprzyjemne. Dziś jednak sytuacja ta znacznie się zmieniła i zazwyczaj strach jest nieuzasadniony. Tak jest nawet w przypadku zabiegu, którego boi się większość ludzi – a mianowicie wyrywania zębów.
Zdarza się, że jesteśmy zmuszeni wyrwać zdrowego zęba. Zazwyczaj jest to związane z leczeniem ortodontycznym, kiedy trzeba zrobić miejsce na właściwe ustawienie zębów. Czasami też należy wyrwać zdrowe ósemki, tzw. zęby mądrości. Można wyrwać za jednym razem tylko jednego zęba, ale nic nie stoi na przeszkodzie by od razu wyrwać konieczną ilość zębów (do aparatu ortodontycznego zazwyczaj wyrywa się czwórki). Po ekstracji zęba pacjent powinien przestrzegać pewnych zasad postępowania, aby uniknąć bolesnych powikłań. Lekarz stomatolog lub chirurg stomatologiczny udziela zaleceń, które mają na celu zminimalizowanie dolegliwości występujących po zabiegu, a także przyspieszenie i ułatwienie gojenia. Jednak pacjent w stresie może nie zapamiętać wszystkich tych zaleceń, dlatego też poniżej zostaną przedstawione ogólne zalecenia po ekstrakcji zęba.
Zaraz po usunięciu, w miejsce po zębie lekarz umieszcza tampon, który należy przygryzać przez około 30 minut, po czym należy go wyrzucić. Nawet do kilku godzin po zabiegu może występować niewielkie krwawienie. Jednak jeżeli krwawienie jest obfite albo utrzymuje się dłuższy czas należy skontaktować się ze stomatologiem. Przez dwie godziny po usunięciu zęba nie można nic pić i jeść. W ciągu doby należy unikać picia alkoholu, palenia papierosów i intensywnego wysiłku fizycznego. Ponadto nie można spożywać gorących napojów i pokarmów. W tym czasie odradza się także płukania jamy ustnej. W ciągu kilku godzin po zabiegu znieczulenie powinno powoli ustawać. Lekarze zalecają także, aby przez kilka dni po zabiegu spożywać miękkie, nie wymagające intensywnego żucia pokarmy. Zdarza się, iż po usunięciu zęba (głównie po dłutowaniu) pojawia się obrzęk, który narasta do trzech dni po zabiegu. Zimne okłady pozwolą zminimalizować obrzęk oraz zmniejszyć ból. W tym celu można użyć kompresy żelowe, które są dostępne w aptece, lód albo zamrożone artykuły spożywcze. Należy je przykładać do twarzy w okolicy poekstracyjnej przez ręcznik (nigdy bezpośrednio), przy czym robić co kilka minut przerwy w celu uniknięcia odmrożenia. Jeżeli jest taka potrzeba można przyjmować ogólnodostępne leki przeciwbólowe.
Stosowanie się do powyższych zaleceń jest bardzo istotne, ponieważ jednym z najbardziej bolesnych i niepożądanych powikłań jest tzw. suchy zębodół. Ten stan zapalny zębodołu powstaje po utracie skrzepu krwi. W celu uniknięcia suchego zębodołu należy zachować wszelką ostrożność, by utrzymać skrzep w gojącym się zębodole. Pacjent nie powinien dotykać okolicy pozabiegowej. Ponadto przez 12 godzin po zabiegu nie można szczotkować zębów. Istotne jest także, aby przez kilka dni okolica pozabiegowa była omijana podczas higieny jamy ustnej, zaś w ciągu dwóch tygodni należy szczotkować tę okolicę bardzo delikatnie. Lekarze zalecają również, aby nie płukać jamy ustnej w ciągu 24 godzin po usunięciu zęba, a w kolejnych dniach robić to bardzo delikatnie. Częstym powodem utraty skrzepu jest także podciśnienie występujące w jamie ustnej. Dlatego też należy unikać zasysania śliny z zębodołu oraz picia gęstych napojów przez słomkę. Ponadto pacjent powinien zachować ostrożność podczas kichania. Powstanie nalotu w okolicy rany po wyrwaniu zęba jest naturalne i nie należy niepokoić się tym. Po 7 dniach od zabiegu pacjent powinien zgłosić się do lekarza dentysty na usunięcie szwów, jeżeli rana po ekstracji została zaszyta.
Jeżeli po zabiegu pojawi się wysoka gorączka lub długotrwałe obfite krwawienie należy skontaktować się z lekarzem dentystą. Także silne dolegliwości bólowe, które nie ustępują w ciągu kilku godzin i dni po zabiegu (mimo zastosowania leków przeciwbólowych) powinny skłonić pacjenta do udania się specjalisty. Narastający obrzęk po upływie trzech dni od zabiegu również jest niepokojący.