Bozon

przez | 21 sierpnia 2011

Bozony (ang. boson od nazwiska fizyka Satyendra Bose) to cząstki posiadające spin całkowity. Większość bozonów to cząstki złożone, jednakże 12 z nich (tak zwane bozony cechowania) są cząstkami elementarnymi, niezłożonymi z mniejszych cząstek (cząstki fundamentalne).

Każda cząstka jest bozonem lub fermionem, zależnie od posiadanego spinu – twierdzenie statystyki spinowej narzuca wynikającą z niego statystykę kwantową, która odróżnia fermiony od bozonów. Zgodnie z Modelem Standardowym fermiony są cząstkami elementarnymi „materii”, natomiast bozony przenoszą oddziaływania.

W związku ze spinem całkowitym, nieoddziałujące bozony podlegają statystyce Bosego?Einsteina. Jedną z jej konsekwencji jest istnienie kondensatu Bosego?Einsteina, ?piątego? stanu skupienia materii, w którym dowolna liczba bozonów może dzielić ten sam stan kwantowy.

Oddziaływania wirtualnych bozonów z rzeczywistymi fermionami nazywamy oddziaływaniami podstawowymi. Zachowanie pędu w tych oddziaływaniach objawia się matematycznie we wszystkich znanych siłach. Bozony uczestniczące w tych oddziaływaniach nazywamy bozonami cechowania. Są to dwa bozony W i jeden Z (oddziaływanie słabe); osiem gluonów (oddziaływanie silne); foton (oddziaływanie elektromagnetyczne) oraz hipotetyczny grawiton pośredniczący w grawitacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *