Piskorz

przez | 2 października 2010

Jest największym gatunkiem z rodziny piskorzowatych. Zwykle pisko­rze osiągają długość 20-25 cm (rekordziści ok. 35 cm). W odróżnie­niu od ślizów piskorze preferują wody wolno płynące lub stojące. Można je również spotkać w miejscach o niewielkiej ilości tlenu w wodzie, a w skrajnych sytuacjach potrafią przetrwać nawet w mu­le. Często oddychają powietrzem atmosferycznym, które przepusz­czają przez jelito.

Piskorze są rybami o nocnym trybie życia. Żywią się drobnymi bez­kręgowcami – larwami i jajami owadów, mięczakami, robakami itp. Tarło odbywają zwykle w maju, na płyciznach i mokradłach wśród roślin wodnych. Młode larwy mają charakterystyczne, zewnętrzne skrzela w formie włóknistych wyrostków. Dzięki tym dodatkowym narządom mogą przetrwać nawet w najbardziej niekorzystnych wa­runkach tlenowych. Skrzela zewnętrzne znikają im po kilku dniach, gdy narybek zaczyna samodzielnie żerować.

Dawniej piskorze występowały w całej Polsce dość pospolicie, obec­nie są rybami rzadko spotykanymi. W miejscach liczniejszego wystę­powania są, niestety, często używane przez wędkarzy jako przynęta na ryby drapieżne, szczególnie na szczupaka.

Piskorz

Piskorz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *