Gatunek ten występuje na terenach byłego Związku Radzieckiego od Ukrainy po Daleki Wschód, w północnej Korei, w północnych Chinach oraz północnym Iranie. Do Polski trafił w większych ilościach dopiero w ostatnich latach wraz z radziecką ekspansją handlową na Zachód. Łatwy w hodowli, niezbyt drogi wąż szybko znalazł amatorów i jest już rozmnażany przez polskich terrarystów.
Zajmuje bardzo zróżnicowane środowiska. Spotyka się go zarówno w lasach, jak i na terenach upraw rolniczych, w biotopach bardzo wilgotnych nad brzegami zbiorników (dobrze i chętnie pływa) i na terenach stepowych lub wręcz pustynnych.
Umaszczony w szarej tonacji o różnych odcieniach lub brązowej. Na tym tle wzdłuż całego ciała ciągną się cztery ciemniejsze pasy o niezbyt kontrastowych krawędziach. Zdarzają się okazy ubarwione w tonacji ciemnoceglastoczerwonej. Strona brzuszna ciemna i nakrapiana w czarne cętki.
Węże Diony dorastają do 150 cm długości, aczkolwiek większość populacji nie przekracza metra.
Żywi się głównie gryzoniami, rzadziej ptakami, żabami, rybami, a nawet innymi wężami. Z tego powodu można go trzymać w terrarium tylko z takimi gadami, którym nie będzie mógł zrobić krzywdy.
Charakterystycznym zachowaniem zaniepokojonej diony jest szybkie wibrowanie końcem ogona z jednoczesnym uderzaniem nim o podłoże. Powstający dźwięk zbliżony jest do dźwięku wydawanego przez grzechotniki. W podobny sposób zachowują się czasem podrażnione węże zbożowe, aczkolwiek robią to znacznie słabiej.
W związku z różnymi biotopami, w których spotyka się węże Diony, można przyjąć mniej rygorystyczne wymagania w stosunku do warunków panujących w terrarium, niemniej zbiorniki niezbyt wilgotne, z niewielkimi basenami wydają się być najpraktyczniejsze. Optymalna temperatura dzienna waha się w przedziale 22-28°C. Dotyczy to zarówno hodowli, jak i inkubacji jaj, które składane są w lecie. Inkubacja jaj jest stosunkowo krótka, gdyż rozwój młodych odbywa się częściowo w organizmie matki, i nie przekracza jednego miesiąca. Wymaga zimowania lub przynajmniej okresowego schłodzenia i ograniczenia aktywności.
Węże Diony nie są niszczycielskie w stosunku do otoczenia, więc wystrój, poza elementami dekoracyjnymi, takimi jak kamienie czy gałęzie, może zawierać również rośliny.