Andezyt

przez | 8 listopada 2011

Andezyt jest skałą magmową o strukturze porfirowej. Posiada obojętny odczyn. Na diagramie klasyfikacyjnym QAPF andezyt zajmuje pole 10 wraz z bazaltem. Głębinowym odpowiednikiem andezytu jest dioryt. Wg klasyfikacji TAS andezyty zajmują pola O1 (bazaltowe andezyty) i O2 (andezyty).

W skład andezytu wchodzą: plagioklazy, biotyt, pirokseny i amfibole. Andezyt ma barwę szarą, brunatną, zieloną lub czarną. Andezyty pienińskie mają barwy białe do jasnoszarych, z czarnymi kryształkami amfiboli.

Rozpowszechniony w ubiegłych epokach geologicznych jest jednocześnie jedną z najpospolitszych współczesnych skał wulkanicznych. Występuje zwłaszcza na wybrzeżach i wyspach Oceanu Spokojnego (linia andezytowa). W Polsce ? w Pieninach (m.in. góra Wdżar koło Czorsztyna, Bryjarka k. Szczawnicy, Jarmuta k. Szlachtowej). Znajduje zastosowanie jako materiał w budownictwie i dekoratorstwie, również jako materiał kwasoodporny.

Skały andezytowe wietrzeją dość szybko, dając gleby gliniaste, zasobne w składniki pokarmowe dla roślin (przede wszystkim magnez oraz wapń).

Andezyt

Andezyt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *